Cumhuriyet gazetesi Bartu Soral'ı neden kovdu?

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavalaile ilgili Cumhuriyet gazetesinin yayın çizgisini eleştiren Bartu Soral, sosyal medya hesabından gazetenin yazılarına son verildiğini duyurmuştu. 

HDP'nin tutuklu bir önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu iş insanı Osman Kavala ile ilgili Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasını eleştiren gazetenin yazarlarından Bartu Soral, sosyal medya hesabından yazılarına son verildiğini "Okuyucuları bilgilendirme sorumluluğu ile konuyu paylaşıyorum" diyerek duyurmuştu.

Bartu Soral masajında, "Cumhuriyet gazetesi Vakıf Başkanı Alev Coşkun ile yaptığım görüşmede; gazetede yazmamın istenmediğini, yazılara son verildiğini söyledi. 

Cumhuriyet’in yeni yazarlarından Bartu Soral, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili gazetesinin yayın çizgisini eleştirdiği yazısında  "Genel yayın tutumu ve kimi yazarların köşelerinde yargı kararları ile Demirtaş, Kavala, HDP’yi bir arada, sürekli işlemeleri beni düşündürdü..." demişti.

Özgürlükçü geçinen Cumhuriyet yazarları bu sözlerinin ardından Bartu Soral'ı hedef tahtasına oturtmuş hatta ağzını bozanlar bile olmuştu. Kendileri gibi düşünmeyen Bartu Soral'a etmedik hakaret bırakmadılar. Bir kez daha anlaşıldı ki gazete yazarları ve yönetimi sadece kendine dekmokrat sadece kendine özgürlükçü ve sadece kendi gibi düşünenlere adil. 

Bir de kovarken ekledikleri bir cümle var ki tanımlaması güç... "Editörle yaptığın para pazarlığını" biliyoruz diyor yönetim. O nedir bilemeyiz belki bir şaka belki altında ciddi bir şey var. Lakin konu başka; sıkıştıkları anda ortaya attıkları argümandan başka bir şey değil. Ve o para pazarlı her ne olursa olsun Bartu Soral'ın yazdıklarının haksızlığını göstermez ayrıca haklı olmalı ki böyle çirkin bir cümleyle onu göndermeyi uygun buldular. 

Hülasa; aslında rahmetli Uğur Mumcu bu anlayışı çok güzel özetlemişti bir sözünde:

"Biz siyaset bakımından karşıtlarımıza özgürlük tanımazsak birer gizli faşistiz demektir."

İşte Cumhuriyet'te yapılan budur; gizli faşizm...

Her fırsatta övündükleri rahmetli Mumcu'nun ruhundan savunduklarından yolundan ne kadar saptıklarıının en keskin örneği oldu Bartu Soral örneği... Ve bunu tek yapan Cumhuriyet de değil, muhalif kanadın gizli faşizmi ayyuka çıkmış haldedir. 

Bu tutum karşısında kör ve sağır olan muhalif medyanın neden böyle olduğuna gelince; çünkü gizli faşizm her herde. Haddim olmayarak rahmetli Mumcu'nun sözlerinin devamı niteliğinde bir cümle eklemek isterim; gizli faşizm hepsinden tehlikelidir çünkü bilmediğin düşmanla savaşamazsın!

Herkes biliyor herkes susuyor ben bir kez daha söylemek istedim. 

Sağlıcakla...  

YORUM EKLE