Putin 'den şok suçlama: Kerç boğazında olanlar...

Putin: Kerç boğazında olanlar Poroşenko tarafından seçimler öncesi hazırlanmış bir provokasyon...

Putin 'den şok suçlama: Kerç boğazında olanlar...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kerç boğazında olanların Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko tarafından mart ayındaki Ukrayna devlet başkanı seçimleri öncesinde yapılmış bir provokasyon olduğunu söyledi.

VTB Kapital yatırım forumunda konuşan Putin, Ukrayna gemilerinin Kerç boğazında Rusya sınırlarını ihlal etmesi ve gemilerin Rus sınır güvenlik güçleri tarafından alıkonulması olayı ile ilgili konuştu.

Putin "Karadeniz'de olanlar Ukrayna'da gelecek martta yapılacak devlet başkanı seçimleri öncesinde mevcut iktidar ve devlet başkanı tarafından yapılmış bir provokasyon olduğuna hiç şüphe yok" dedi.

‘POROŞENKO İKİNCİ TURA KALAMAYABİLİR'

Poroşenko'nun destek oranının çok düştüğünü ve seçimlerde ikinci tura kalmama ihtimali olduğunu belirten Putin "Bu nedenle durumu tırmandırmak ve rakipleri, öncelikle de muhalifler için aşılamaz engeller oluşturması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

‘KÖPRÜNÜN ALTINDAN DAHA ÖNCE DE UKRAYNA GEMİLERİ GEÇMİŞTİ'

Putin, bu yıl eylül ayında da Ukrayna gemilerinin Kerç Köprüsü'nün altından geçtiğini kaydederek "Bu gemiler anlaşmaların gerekliliklerini ve talepleri tamamen yerine getirmişti. Nasıl gideceklerini, kimin, nereye gideceklerini bildirmişlerdi. Biz de pilotaj hizmeti sağlamış ve onları Azov Denizi'nde istenen noktaya sakin bir şekilde götürmüştük" dedi.

‘KIRIM'IN RUSYA'YA BAĞLANMASINDAN SONRA BİLE SIKIYÖNETİM İLAN EDİLMEDİ'

Putin, Ukrayna'da Kırım'ın Rusya'ya bağlanması ve Donbass'taki kriz sırasında dahi sıkıyönetime geçilmediğini, ancak Kerç boğazındaki son ‘küçük' olaylardan sonra böyle bir adım atıldığına dikkat çekti.

Putin "Karadeniz'de olanlar çok büyük bir olay değil ve sıkıyönetim ilan ettiler. Bunun seçimler öncesi özellikle yapıldığı açık. Bu kesinlikle gözle görülür bir gerçek" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER