Nükleer santralden kaçış: Pandora filmi ve Güney Kore sinemasına dair

Güney Kore sineması ilginç bir şekilde felaket filmlerinde öne çıkıyor. Bugün size 2016 yapımı Pandora flmiyle ilgili görüşlerimi yazacağım. Daha önce bir virüsle zombiye dönüşen insanların hikayesinin anlatıldığı Busan Treni ve ardından izlediğimiz Pandora ikide iki oldu diyebiliriz.

Görsel efektleriyle hayal gücümüzü sonuna kadar zorlarken dramatik öğeleriyle de ayaklarınızı yere bastrımayı bilen Güney Kore yapımları, anlatılan felaket gerçekleşse ancak bu kadar olurdu dedirtiyor. Busan treninde örneğin bir virüs yayılsa ancak böyle yayılır ve insanlar bu tepkileri verir diyebiliyorsunuz rahatlıkla.

Bir baba kızın yaşadıklarının anlatıldığı film klişelerden kurtulamamış daha doğrusu ondan etkilenmiş olsa da (filmin başında sorumsuz agresiz tavır sergileyen başrol oyuncusunun sonradan uyanış yaşaması ve sevdiklerini kurtarmak için kendi hayatını feda etmesi gibi) yine de rahatlıkla 10 numara olmuş diyebiliriz. Gelelim Pandora'ya... Önce filmle ilgili bilgileri verelim: 

Adı: Pandora | 판도라
Tür: Aksiyon, Gerilim
Yönetmen: Park Jung-Woo
Senaryo: Park Jung-Woo
Yapımcı: Park Kyung-Sook, Kim Chul-Yong
Görüntü Yönetmeni: Choi Young-Hwan
Müzik: Jo Yeong-Wook
Dağıtımcı: Next Entertainment World 
Yapım Şirketi: CAC Entertainment 
imdb: 6.6
daum: 7.7
Süresi: 136 Dakika
Yapım Yılı: 2015 - 2016
Gösterim Tarihi: 7 Aralık 2016
Gişe: 31.4 Milyon Dolar
Bütçe: 530 Milyon Won
Ülke: Güney Kore
Dili: Korece

Pandora filminin konusu kısaca hiç istemediği halde bir nükleer santalde çalışan Jae-Hyeok (Kim Nam-Gil) santralin açılmaması gereken biriminin açılması eskiyen reaktörlerin yenilenmemesi gibi nedenlerle patlayan nükleer felaketten ailesini ve ülkesini kurtarmak için mücadele ediyor. Filmde hem bu tür yatırımlarda hükümetler eliyle nasıl bazı yasalara müdahale edilip olmaması gerekenlerin olur kılındığını, bürokrasinin ya da birkaç sorunlu yöneticinin ülkeyi böyle bir felaketten sonra daha büyük felaketlere nasıl sürükleyebildiğini görüyorsunuz.

Filmi izlerken nükleer santraldeki soğutma işleminin suyun bitmesi nedeniyle sona ermesinin ardından santralin tekrar kullanılabilir olması için deniz suyu kullanımına izin vermeyen yöneticiye herkesten çok kızmanızın nedeni olağanüstü gerçeklik duygusunu yaşamanız olacaktır. Kurgusu, müziği, oyuncularıyla dört dörtlük bir film olan Pandora aynı zamanda nükleer santrallerle ilgili de çok şey öğretiyor. Kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir film. Biraz uzun ama baştan söyleyelim...

İyi seyirler...

YORUM EKLE