CHP'li Yurter Özcan'ın CNN rüyası suya düştü... CNN Türk'e soruşturma haberi yalan çıktı

CHP'nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan'ın CNN Türk'ün yayınlarını baskılamak için CNN'e gönderdiği mektupla ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı öğrenildi. Bazı medya kuruluşları bir kez daha yalan haberi yaymak için birbiriyle yarıştı. Peki ama neden?

CHP'li Yurter Özcan'ın CNN rüyası suya düştü... CNN Türk'e soruşturma haberi yalan çıktı

CHP'nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan'ın CNN Türk'ün yayınlarını baskılamak için CNN'e gönderdiği mektupla ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı öğrenildi. Bazı medya kuruluşları bir kez daha yalan haberi yaymak için birbiriyle yarıştı. Peki ama neden? Nasıl haber yapılacağını neyin haber olduğunu bilmediklerinden mi yoksa altında başka bir şey mi var?

Her şey; Cumhuriyet Halk Partisi'nin, neden varolduğunu anlamadığımız ABD Temsilcisi Yurter Özcan'ın CNN Türk'ün yayınlarını baskılamak için CNN'e gönderdiği mektupla ilgili açıklamalarıyla başladı. CNN'e gönderilen mektubu ilk kez 18 Mart'ta yurtdışından yayın yapan FETÖ'cü bir site duyurdu. Bazı Türk medya siteleri de kopyalayıp aynen girdi. Özcan önceki gün CNN'e yeniden başvuru yaptığını açıkladı ve "Soruşturmanız sırasında temel gazetecilik prensiplerinin çiğnendiği ve AKP rejimini desteklemek amacıyla yalan haberler yapıldığını görmeniz sonucunda, bu kanalın CNN adını kullanma hakkının elinden alınacağından eminim” diyerek talebini yineledi.

Dün bir kez daha ortaya çıkan Özcan CNN'in CNN Türk ile ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Bu açıklamalar yine önce artık herkesin malumu olan FETÖ'cü internet sitesinde ardından noktasına virgülüne dokunulmadan bir takım medya sitelerinde aynı anda "CNN Türk’e soruşturma… CHP’den ikinci mektup" başlıklarıyla çarşaf çarşaf yer aldı. Aynı başlıklarla girilen haberlerde CHP'nin ABD Temsilcisi Özcan'ın sözlerine dayanılarak CNN Genel Merkezi'nin CNN Türk hakkında soruşturma başlattığı yazıldı, sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Cumhuriyet, Sözcü, T24, Oda TV, Birgün gibi bazı sitelerde haber flaş flaş şeklinde geçildi. İşte bazı başlıklar:

Her şeyden önce bir sorumuz var; Cumhuriyet Halk Partisi'nin ABD temsilcisi neden var ve kimdir Yurter Özcan?  2013’te Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine verdiği yetki ile CHP'nin ABD temsilciliğini açan Yurter Özcan'ı aldığı yüksek maaş ile duymuştuk. İddia edildiği gibi 17 bin dolar değil de 6 bin dolar aldığını açıklamıştı Oda TV'ye. Bir de şu açıklamasını hatırlatmak isteriz. ABD ile sorun yaşadığımız günlerde bakın kendisi hangi tarafı tutmuş:

Kendisi bir ara da Alman Bild gazetesine konuşmuş ve "Erdoğan, demokrasiye asla inanmadı" demişti. Ve bir açıklama da yine yakın tarihte yapmış ve ABD’nin Neocon isimlerinden Arizona Senatörü John McCain'in ölümünün ardından yayınladığı mesajda "Huzur içinde uyu Senatör McCain - harika bir yurtsever ve Türk halkının iyi bir dostu" ifadelerini kullanmıştı. ABD’nin İslam coğrafyasına dair izlediği kirli politikaların baş aktörlerinden biri olan McCain, Irak işgalinin en büyük destekçilerinden olmuş, Suriye’de de terör örgütü PYD gibi unsurlara destek vermişti.

 

CHP Washington temsilcisi Özcan son olarak da CNN Türk ile ilgili açıklamalarıyla öne çıktı. Hiç olmadığı kadar haber oldu. Yaptığı başarılı algı operasyonunu sorgulamadan haber yapan medya yine şaşırtmadı. Olan gazeteciliğe oldu... Bir kez daha kamuoyu yanıltıldı bir kez daha gazetecilik etiği ayaklar altına alındı. İşte elbirliğiyle çarpıtılan yalanlar:

Özcan'ın iddia ettiği gibi CNN, CNN Türk ile ilgili soruşturma başlatmadı. Özcan'ın  yazdığı mektupla ilgili CNN yanıtı CHP Genel Merkezi'ne iletildi ancak bu yanıt CNN Türk yönetimi ile birlikte hazırlandı. Bu yanıt kurumsal bir yanıt olabilsin diye bazı yazışmalar yapıldı. Bu, soruşturmanın bir parçası değildi.

CNN Türk, CHP Genel Sekreteri Muharrem Erkek'e yanıtı aktardı. 

Öğrendiğimiz kadarıyla CNN Türk ile CNN ilişkileri hiç olmadığı kadar iyi.

Ve bir kulis bilgisi daha; Yurter Özcan'ın Washington'da FETÖ'cülerin Ahvalnews sitesinde Türkiye karşıtı yazılar yazan İlhan Tanır ile birlikte hareket ettiği ve CNN Türk ile ilgili karalama kampanyası yürüttüğü iddia ediliyor.

Bunlar çok vahim talihsiz durumlar. Seçim sürecinde CHP adaylarına herkesten çok yer veren CNN Türk'ü yalan haberlerle, siyah çelenkli protestolarla yıpratmaya çalışmak kendi ayağına sıkmaktır. Kaldı ki bütün bu karalama kampanyalarına rağmen CNN Türk çizgisini bozmadı objektif yayıncılığını sürdürdü, CHP adaylarına kesik atsa atardı. Değil mi? Buna kim engel olabilir?

Diyeceğimiz o ki; bütün bu algı operasyonları dışardan hiç hoş görünmüyor. Göz var nizam var. İnsaf... Kimse bilmese halk biliyor kimin neyin peşinde olduğunu...

Son sözümüz de gördükleri her yazıyı açıklamayı olduğu gibi yayınlayan gazeteci arkadaşlara... Önsezi kabiliyetiniz hiç mi yok yoksa bunları bilerek mi yapıyorsunuz? İkisi de birbirinden kötü. 

Piyale Paşa

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2019, 02:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER